Most Excellent Grand High Priest


Grand High Priest Paul D. Warren
Title: Most Excellent Grand High Priest
Year: 1999 - 2000
Home Chapter: Abilene No. 159
Biography:

Paul D. Warren was born on May 7, 1933 in Elys, Kentucky to Sampson and Mary (Bargo) Warren, the eldest of seven children. He grew up in Kentucky and graduated from Knox Central High School in Barourville, Kentucky in 1951. This was during the Korean conflict and Paul received his greetings from Uncle Sam and enlisted in the Air Force at Dyess Air Force Base in 1953 and got out in 1957.

Paul married Marilyn G. Jones on April 19, 1957 at Dyess Air Force Base, Abilene, Texas. They have two daughters, Mrs. Steve (Valerie) Dickens and Mrs. Sam (Vickie) Ray; one son, Virgil Warren; and five grandchildren (Michael, LeAnn, Phillip and Melinda Dickens; and Mathew Thomas Ray).

After Military service, Paul was employed with the Abilene Police Department for thirty years and five months, retiring in May, 1992.

Paul was initiated an Entered Apprentice Mason in Abilene Masonic Lodge No. 559 on January 8, 1970 and raised a Master Mason on October 31, 1970. Appointed Junior Steward in June 1971, elected Junior Warden in June 1972, Senior Warden in June 1973 and Worshipful Master in June 1974. He served as Master from June 1974 until June 1975. Presented a Life membership in 1977, Endowed Membership in 1987. Paul took his first Certificate Exam in Lodge in May 1971 and was issued a Life Certificate in May 1997. Served as District Deputy for J. M. (Jimmy) Willson for Masonic District No. 75 in 1982. Served as Area Coordinator for the Grand Masters Conference starting with John E. (Jack) Kelly in 1986 and continuing that, except for two years, through the year of M. W. (Mike) Gower. Appointed Grand Representative to Nevada in 1994 by Grand Master Robert P. Walker. Appointed by Grand Master Walker as a member on the Grand Lodge Committee on Grievances and Appeals No. 2 in 1994 and still serving at the present time.

Paul was Exalted a Royal Arch Mason in Abilene Chapter No. 159 on March 16, 1971. Served as High Priest in 1977 and received the Order of High Priesthood in December 1977. Served as Grand High Priest of the Order of High Priesthood in 1994. Served as District Deputy Grand High Priest, Capitular District No. 30 in 1984 and 1989. Endowed Membership in 1986. Appointed Grand Representative to Queensland in 1988. Served on Recognitions, Honors and Awards Committee and Purposes and Polices Committee for Grand Chapter. Elected Grand Scribe in the Grand Royal Arch Chapter in December 1997. Elected as the Deputy Grand High Priest in the Grand Royal Arch Chapter in 1998. Elected as the Grand High Priest in the Grand Royal Arch Chapter in December 1999.

Paul was Greeted a Royal and Select Master in Abilene Council No. 100 on April 20, 1971. Served as Thrice Illustrious Master in 1976-1977. Received the Order of the Silver Trowel in December 1977, Super Excellent Masters degree in September 1975. Endowed Membership in 1986. Served as District Deputy Grand Master of Cryptic District No. 30 in 1987 and 1991. Appointed Grand Representative to California in 1987. Served on Recognitions, Honors and Awards Committee for Grand Council. Appointed member of Finance Committee for Grand Council in 1997.

Paul was Knighted in Abilene Commnadery No. 27 on March 29, 1971. Served as Commander in 1979. Life Sponsor Knights Templar Eye Foundation in 1980. Grand Masters Club in 1995. Endowed Membership in 1990. Elected Grand Sentinel in the Grand Commandery of Texas in 1987. Progressed through the line until elected as Grand Commander in April 1995. Received Knight Commander of the Temple (KCT) in 1996. Appointed as Grand Representative to Louisiana. Appointed on Grand Encampment Public Relations Committee in 1997.

Received Scottish Rite Degrees in Waco Consistory in September 1982. Knight Commander Court of Honor (KCCH) in November 1991. Endowed Membership Waco Scottish Rite Bodies in 1992. Past President Big Country Scottish Rite Club in 1991. Elected 33rd Degree Honorary in Waco Scottish Rite to be Coroneted in Charleston, South Carolina in 2001. Member of Roby Chapter No. 25, Order of the Eastern Star. Member of Suez Shrine Temple in 1972. Past President Provost Guard, Legion of Honor. through the line until elected as Grand Commander in April 1995. Served as Secretary of Abilene Shrine Club for several years.

Member of Roby Chapter No. 25, Order of the Eastern Star.

Member of Suez Shrine Temple in 1972. Past President Provost Guard, Legion of Honor. Served as Secretary of Abilene Shrine Club for several years.

Received Knights York Cross of Honour (KYCH) Texas Priory No. 23 in April 1980. Elected Herald in December 1987. Received Knight York Grand Cross of Honour (KYGCH) in 1995. Member of Collars and Jewels Committee for Convent General kngihts of the York Cross of Honour. Recevied DeMolay Legion of Honor in 1995. Knighted in Texas College No. 14, York Rite College of North America in April 1980. Charter Member of Heart of Texas College No. 128. Received the Order of the Purple Cross (OPC) in 1994. Present Governor of Heart of Texas College No. 128. A member of Class Directors Committee, York Rite Sovereign College of North America. Member of Royal Order of Scotland in September 1981. Knighted in Permian Conclave, Red Cross of Constantine in November 1984. Served as Sovereign in 1995. Nazereth Tabernacle No. 34, Holy Royal Arch Knight Templar Priests (KTP) in December 1984. Served as Preceptor in 1995. Rose of Sharon No. 49, Knight Masons on October 30, 2000. Member of Lone Star Chapter No. 149, National Sojourners. Member in Perpetuity (MIP) and 3-6-5 Club Life Member. Charter Member of Texas Knights Preceptor in 1996. Served as Preceptor 1997-98 and as Treasurer 1998-99. Plural Member of Sweetwater Commandery No. 89, K.T. Honorary Member of Louisiana Priory No. 43, KYCH. Honorary Member Kansas Priory No. 33, KYCH. Member of Veterans of Foreign Wars Post No. 2012 in Abilene, Texas. Former member of Lions International.